Uprawa własnych warzyw, owoców i ziół staje się coraz popularniejsza. Jednak, aby miała sens, należy w pierwszej kolejności nabyć odpowiedni sprzęt oraz wiedzę. Wszystkie elementy ułatwią uzyskanie atrakcyjnych plonów i jednocześnie sprawiają, że będą smakować lepiej niż sklepowe wyroby. Jednak w czym należy sadzić?
Jakie są różnice pomiędzy szklarnią, tunele oraz inspektem?
Szklarnia ogrodowa to zdecydowanie najbardziej okazała z propozycji, która jednak wiąże się z większymi wydatkami dla użytkownika, ale jednocześnie można z niej korzystać zdecydowanie dłużej. Wymaga właściwego miejsca w ogrodzie, które musi być odpowiednio nasłonecznione i jednocześnie względnie proste. Z kolei tunele można umieścić dosłownie wszędzie. Dostępne są modele wysokie oraz niskie, dlatego nawet stosunkowo mała przestrzeń w ogrodzie nie stanowi problemu. Szklarnia ogrodowa wymaga więcej miejsca, jednak prezentuje się najładniej ze wszystkich omawianych modeli. Jeśli zainstalowano w nich system grzewczy, plonami można cieszyć się przez większą część roku. Z kolei inspekt to najmniej skomplikowany model, która nie posiada tak wielu cennych właściwości, jak inne produkty przeznaczone do uprawy roślin. Kiełkowanie i wzrost sadzonek odbywa się w takim samym czasie, jak w przypadku ich wzrostu na dworze, jednak są chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i kwaśnym deszczem. Często powstają przy pomocy materiałów odpadkowych, dzięki czemu inspekt jest przyjazny środowisku, co stanowi zdecydowaną zaletę. Wiele osób przygotowuje je we własnym zakresie, dzięki czemu oszczędzają pieniądze i jednocześnie chronią rośliny.
Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?
Nie ma jednej skutecznej metody uprawy roślin, dlatego do przydomowego ogródka należy wybrać produkt odpowiadający własnym potrzebom. Szklarnia ogrodowa jest największa, najbardziej okazała i jednocześnie najdroższa. Jednak uprawiane warzywa i owoce mają doskonałe warunki i uprawę można zacząć stosunkowo wcześnie, jak i również kontynuować do później jesieni. Z kolei inspekt umożliwia zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy i ochronę roślin we własnym zakresie. Warto wiedzieć, że kiedy na dnie zostanie umieszczone nawóz organiczny, zyskuje się dodatkowe ciepło. Nie sprawdza się jednak dłużej niż przez kilka miesięcy. Tunele można nabyć w różnych rozmiarach, dzięki czemu idealnie dopasowują się do konkretnego ogrodu. W trakcie produkcji stosuje się różnorodne materiały, co sprawia, że niektóre z nich można przenosić, a inne z kolei są stałe. Wybiera się je przede wszystkim do uprawy niskich roślin oraz sadzonek. Ogromną zaletą jest przyspieszanie plonów nawet o kilka miesięcy!