Taras to jedno z najbardziej obieganych miejsc w ogrodzie. Właśnie tam możliwe jest spędzenie czasu z rodziną, spożycie posiłków, czytanie książki czy po prostu cieszenie się otaczającą zielenią. Niestety wielkim ograniczeniem uniemożliwiającym przebywanie na tarasie są nie zawsze korzystne, zmienne warunki pogodowe. Jak temu zaradzić? Czy budowa zadaszenie jest dobrym rozwiązaniem? Czy aluminiowe zadaszenie tarasu jest lepsze niż drewniane, czy metalowe?
Dach nad tarasem – jaki wybrać?
Odpowiednio zbudowane zadaszenie tarasu harmonijnie łączy się z ogrodem. Co więcej, jego kształt i kolorystyka powinny nawiązywać do wyglądu domu, integrować się z jego bryłą, jak i z samym tarasem. Po spełnieniu tych warunków dalszy „wybór” zależy od indywidualnych potrzeb. Do zadaszenia tarasu od strony północnej zaleca się stosować materiały przepuszczające światło bądź montować w daszku okna. W przypadku gdy zadaszenie ma pełnić jedynie dekoracyjną funkcję, można zdecydować się na stworzenie żywej osłony z roślin. Natomiast, gdy do dyspozycji jest duży taras, tanim i efektywnym rozwiązaniem będzie zakup markizy tarasowej. Ty jedynie pojedyncze przykłady, ponieważ na rynku dostępne są różne rodzaje zadaszenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zaleca się nieco bliżej poznać temat i wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie.
Aluminiowe zadaszenie tarasu czy drewniane?
W przypadku konstrukcji sprawa jest dość prosta. Można wybrać z kilku najpopularniejszych materiałów. Aluminiowe zadaszenie tarasu (rekomendowane przy budowie lżejszego zadaszenia), metalowe (wymagający konserwacji, ale o wiele solidniejszy), natomiast drewniane (nadające tarasowi niecodziennego wyglądu). O wiele rzadziej stosuje się cegłę czy kamień, które zacieniają taras i zawężają pole widzenia.
Jeśli chodzi o materiał, to wybór jest o wiele bogatszy i można ponieść się wodzy fantazji. Nie należy przy tym zapomnieć, iż pokrycie dachu musi być szczelne, wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne, a zarazem w miarę możliwości lekkie i odporne na obciążenie. Przeważnie będzie to dachówka, gont, blachodachówka, poliwęglan czy PCV.
Jakie poszycie dachowe jest najlepsze do wiaty tarasowej?
Najpopularniejszymi zadaszeniami wiat tarasowych są:
- Zadaszenie z płyt poliwęglanowych – ten rodzaj zadaszenie zyskał sporą popularność, ponieważ harmonijnie komponuje się z ogrodami wielu typów (w tym miejskimi oraz nowoczesnymi) i cechuje się kilkoma kluczowymi zaletami. Płyty poliwęglanowe są elastyczne i lekkie – dzięki temu zadaszenie można w łatwy sposób dopasować do budynku. Co więcej, materiał ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością na opady atmosferyczne i szeroki zakres temperatur. Płyty mają różny wygląd i grubość (od 4 do 12 mm). W zależności od rodzaju w różnym stopniu przepuszczają promienie świetlne. Na rynku można nabyć płyty białe, dymione lub bezbarwne (warto je wybrać, w przypadku gdy na tarasie uprawiane są rośliny bądź nie chcemy zacieniać pomieszczenia, które łączy się z tarasem). Pewną wadą poliwęglanu jest mała odporność na promieniowanie UV – dlatego płyty pokrywa się farbą akrylową. Wśród wielu producentów zadaszeń z płyt poliwęglanowych dużym uznaniem cieszy się firma Palram.
- Zadaszenie tarasu z drewna – pasuje zwłaszcza do drewnianych doków i ogrodów urządzonych w stylu naturalistycznym lub wiejskim. Drewno będzie doskonale komponowało się z tarasem zbudowanym z kamienia. Zadaszenie może być zbudowane z maszynowo struganych wiór lub z drewnianych klinów (gontu).
- Zadaszenie z dachówek, blachodachówek lub gontu bitumicznego – chroni taras przed opadami atmosferycznymi, jednak znacznie ogranicza naświetlenie. W przypadku wykorzystania takich pokryć dachowych zaleca się zastanowić również nad montażem okien dachowych. Wyżej wymienione materiały zaleca się wybrać, gdy wcześniej zostały użyte do pokrycia budynków gospodarczych i dachów domu.