Jak chronić się przed czadem i ulatniającym się gazem?

Co jakiś czas słychać o przypadkach ulatniającego się gazu, czy zatruciach wywołanych czadem. Winna jest nieszczelna sieć gazociągowa bądź stare, kiepskiej jakości piece. Jeśli byłyby zachowane środki ostrożności, a mieszkańcy domków mieliby większą świadomość zagrożenia, wtedy można by się ustrzec przed większością wypadków.

Co trzeba wiedzieć o zagrożeniach związanych z ulatniającym się gazem bądź czadem?

O czadzie mówi się, że jest cichym zabójcą. Bezwonny, niewidoczny, a doprowadza do wielu szkód. Już na etapie budowy domu należy pamiętać o tym, aby zadbać o dobrej jakości urządzenie grzewcze. Powinno ono posiadać wszelkie atesty i certyfikaty, a montaż pieca musi przeprowadzić osoba do tego uprawniona, która umie zaprojektować sieć grzewczą. Oczywiście montaż takiego urządzenia to nie wszystko. Eksploatacja będzie prowadzić do jego zużycia i gromadzenia się zanieczyszczeń. Trzeba zawsze pamiętać o udrażnianiu komina, serwisowania pieca oraz sprawdzania czystości w przewodach spalinowych z kotłów np. olejowych. W innym przypadku urządzenia grzewcze będą działać coraz gorzej i jest większe ryzyko szkodzenia zdrowiu mieszkańców. Oprócz tego konieczne jest sprawdzanie ciągu powietrza i troska o prawidłową wentylację. Sporo osób montuje w swoich domach czujniki czadu, co jest bardzo mądrym rozwiązaniem. Takie urządzenie nie kosztuje dużo, a pomaga wykryć nawet najmniejsze zagrożenie związane z ulatniającym się czadem.

Czujniki gazu – co trzeba o nich wiedzieć? Czy warto je kupić?

Problem ulatniającego się gazu to bardzo poważna sprawa. Oprócz zatrucia pojawia się kolejne zagrożenie, jakim jest możliwość wybuchu. Nie można więc bagatelizować wszelkich form zabezpieczeń. Tak samo, jak w przypadku pieca należy sprawdzać urządzenia gazowe. Mogą one służyć do ogrzewania domu, bądź do gotowania. Przeglądy instalacji powinny być wykonywane każdego roku, a dodatkowym zabezpieczeniem jest instalacja czujnika gazu. Ulatniający się czad jest bezwonny, a gaz już nie. Substancje aromatyzujące dodawane do niego podczas produkcji pomagają w rozpoznaniu wycieku, ale i tak detektory gazów czy czujniki dają większe zabezpieczenie.

Jakie urządzenia wybrać? Na co zwracać uwagę?

Na rynku jest ich sporo, dlatego każdy ma możliwość dopasowania do swoich potrzeb najlepszego urządzenia. Wszystkie działają na podobnych zasadach. Ich zadanie polega na wykrywaniu zbyt dużego stężenia gazu w powietrzu. Sygnały alarmowe i czasem także świetlne informują, gdy stężenie to przekroczy 15%. Bardzo często kupowane są czujniki gazu na baterie, które działają niezależnie od tego, czy jest dopływ prądu. Sporo osób wybiera również czujniki elektryczne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są urządzenia elektryczno-bateryjne. Bardzo ważne jest także miejsce montażu. Urządzenie należy zamontować w miejscu ulokowanym w pobliżu źródła gazu, aby mieć pewność, że wykryje ewentualne zagrożenie.

Detektory gazów – co to takiego?

Do czego służą detektory gazów? Ich zadnie polega na wykrywaniu nieszczelności w instalacji gazowej. Są nimi wszelkie wycieki z przewodów, butli i innych urządzeń. Detektory gazów powinny mieć mocny sygnał informujący o zagrożeniu, aby każdy mógł usłyszeń dźwięk oznajmiający zagrożenie. Sporo dobrej jakości urządzeń tego typu ma zamontowaną funkcję testu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można sprawdzić, czy detektor gazu działa prawidłowo. Oprócz tego urządzenie powinno być zaopatrzone w przycisk, którym można wyłączyć alarm. Czasami zdarza się, że sygnał włączy się przypadkowo, wtedy taka opcja jest bardzo przydatna. Detektory gazów powinny być również solidnie wykonane i niesprawiające trudności w montażu oraz obsłudze. Można używać ich w domkach, warsztatach samochodowych oraz firmach mających jakikolwiek związek z gazem. Zazwyczaj takie urządzenia działają w dwóch trybach. Pierwszy to tryb normalny, działający po uruchomieniu. Wykrywa wszelkie nieszczelności w instalacji gazowej, reagując alarmem, który zwiększa swoją siłę i częstotliwość pulsacji. Zapalają się również na nim kontrolki ostrzegawcze.

Kolejny tryb „regulowanej czułości” nie wymaga przykładania urządzenia w miejsce wycieku.

Oczywiście na rynku dostępne są różne detektory gazu. Każdy z nich ma określone funkcje i parametry. Nie warto oszczędzać na takich urządzeniach, bo dzięki ich precyzyjnej pracy można szybko wykryć zagrożenie.

 

Rekomendowane artykuły