Dachówka – jakie kolory występują w palecie?

dachówka

Dachówka to bardzo istotny element każdego domu, który nie tylko pozwala chronić budynek od góry, ale jednocześnie spełnia funkcję estetyczną. Dachówka powinna być spójna z kolorem elewacji oraz pasować do projektu architektonicznego i otoczenia. Musi się także podobać właścicielom.

Jaką dachówkę wybrać?

Aby dachówka podobała się właścicielom, którzy projektują dom, producenci oferują wiele wzorów oraz barw. Na szczególną uwagę zasługują propozycje producentów, gdzie występuje ponad 200 kombinacji i oraz różnorodnych kolorów dachów. Dobra jakość dachówki wiąże się z wytrzymałością, dlatego producenci oferują nawet do 50 lat gwarancji.

Dachówki ceramiczne są szczególnie atrakcyjne, a ich charakterystyczny kolor jest otrzymywany w procesie angobowania albo glazurowania gliny. Na szczególną uwagę zasługują modele zielone, miedziane, niebieskie oraz czerwone. Wykorzystywane metody produkcyjne sprawiają, że dachówka jest nie tylko bardzo atrakcyjna, ale przede wszystkim trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Doskonała jakość i odpowiedni skład sprawiają, że dachówki nie porastają mchem.

Osoby, które preferują delikatne, stonowane barwy również mają spore pole do popisu. Dachówka angobowana przed wypaleniem jest wzbogacana w płynną glinkę, która jest wyposażona w naturalne barwniki. Stonowane kolory miedziane, czarne czy brązowe zwracają uwagę nie tylko kolorem, ale także gładką, delikatnie połyskującą powierzchnią. Dostępne są również modele matowe, które nadają wyjątkowego stylu. Taki sposób produkcji sprawia, że dachówka jest bardziej odporna na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, zadrapania oraz uderzenia.

Ciekawe kolory dachówek – jak może wyglądać dach?

Dachówki glazurowane zwracają uwagę oryginalnymi, intensywnymi kolorami. Porcelanowa powierzchnia również zasługuje na uwagę i świetnie prezentuje się zarówno z daleka, jak i bliska. Na szczególną uwagę zasługuje winna czerwień, kolor kasztanowy, czarny kryształ czy ciemnoniebieski. Powierzchnie są powlekane bezbarwnym bądź kolorowym, rozdrobnionym oraz stopionym szkliwem, co sprawia, że dachówka staje się odporna, nie można jej zniszczyć i świetnie się prezentuje bez względu na pogodę i inne szkodliwe czynniki.

Dachówka przypominająca cegłę powstaje ze związków żelaza występujących w glinie, która dodatkowo zostaje poddana procesom wypalania. Głaska i aksamitna powierzchnia jest unikalna oraz doskonale się prezentuje. Tak wyglądają między innymi karpiówki dostępne z różnymi wykończeniami. Można zdecydować się na modele gładkie, chropowate, szczotkowane albo płomieniowane. Czarna dachówka cieszy się ogromną popularnością, dlatego to wybór do nowoczesnego, unikatowego domu.

Rekomendowane artykuły