Piłka lekarska stała się nieodłącznym przyborem każdej siłowni i klubu fitness. Pozwala ona na urozmaicenie standardowych jednostek treningowych, jak również na stworzenie nowych, opartych wyłącznie o jej zastosowanie. Popularność tego przyboru sprawiła, że powstało wiele różnych rodzajów piłek lekarskich. Jakie one są i czym się od siebie różnią?
Piłka lekarska – ogólna charakterystyka
Piłki lekarskie to najbardziej popularne piłki z obciążeniem, które wykorzystuje się w trakcie różnorodnych jednostek treningowych – zarówno w klubach fitness, jak i klubach sportowych. Ich średnica powinna mniej więcej odpowiadać szerokości wyprostowanych ramion ćwiczącego, choć może być również nieco mniejsza. Taka piła wykorzystywana jest bardzo często do treningu siłowego. Na rynku dostępne są piłki ważące od 1 do 12 kilogramów.
Piłka lekarska odpowiednia do treningu – czyli jaka?
Na siłowniach, jak również w innych ośrodkach sportowych czy rehabilitacyjnych świetnym rozwiązaniem są stojaki na piłki lekarskie, na których znajdują się piłki o różnych gabarytach. Pozwala to ćwiczącemu wybrać taką wagę piłki lekarskiej, która będzie dla niego odpowiednia. Piłki lekarskie dostępne na rynku wykonane są z największą starannością, oraz z materiałów, które zapewniają pewny chwyt.
Piłka lekarska – jakie są jej rodzaje oraz do czego służą?
Wyróżnić można cztery, najbardziej powszechne rodzaje piłek lekarskich. Są to:
- Klasyczna piłka lekarska – zazwyczaj posiada dwojaką teksturę powierzchni, co w znaczący sposób ułatwia użytkownikowi pewny chwyt podczas wykonywania zadań. Jej powierzchnia zewnętrzna może być gumowa lub wykonana ze skóry. Najczęściej tego typu piłka lekarska wykorzystywana jest do takich ćwiczeń jak: wznosy, brzuszki czy przysiady.
- Piłka slam – ej powierzchnia jest nieco grubsza i bardziej elastyczna co czyni ją bardziej wytrzymałą na prędkość i uderzenia. Inaczej się odbija, gdyż jest wypełniona żelem lub piaskiem. Wykorzystywać ją można do wćwiczeniach opartych o rzucanie, co stanowi najlepszą formę wzmacniania tricepsów, barków, ud i pośladków równocześnie.
- Piłka lekarska soft – większa od innych piłek i stosowana w ćwiczeniach wykonywanych z dużą prędkością, Posiada miękką warstwę zewnętrzną oraz wyściółkę, co pozwala na bezpieczny trening, np. rzucanie i łapanie lub takie ćwiczenia jak Wall Ball (przysiad z wyrzutem piłki w górę przodem do ściany).
- Piłka z podwójnym chwytem – umożliwia ona zintegrować ruchy rotacyjne oraz ćwiczenia z jedną ręką. Piłki gimnastyczne, które posiadają podwójny uchwyt, pozwalają na bardziej dynamiczny trening.