Tkaniny oraz dzianiny to nie to samo, dlatego wszystkie osoby, które pragną spróbować swoich sił w szyciu oraz przygotowaniu kostiumów w pierwszej kolejności powinny dowiedzieć się jakie istnieją rodzaje oraz czym się różnią. Już na wstępie warto zaznaczyć, że dzianiny pozyskuje się całkiem inaczej niż tkaniny.
Tkanina i dzianina – co to takiego?
Tkanina powstaje przy pomocy prostopadłych do siebie nitek, które tka się na krzyż. Skutkiem tego cechuje się niewielką rozciągliwością, kiedy przyrównać na przykład do dzianiny. Jednakże niewątpliwą zaletą tego materiału jest elegancja, która cechuje większość dostępnych na rynku tkanin. Jeśli wymienić najbardziej popularne elementy stroju wykonane z tkaniny na pewno zalicza się do nich jeansy oraz koszule.
W dalszej kolejności należy wziąć pod uwagę dzianiny, które powstają w taki sam sposób jak popularne swetry robione na drutach. Ten rodzaj materiału służy przede wszystkim w trakcie produkcji wspomnianych już powyżej swetrów, dresów oraz rękawiczek. Mowa więc o elementach garderoby, które są nie tylko miłe, ale również rozciągliwe i bardzo wygodne.
W dalszej kolejności warto mieć na uwadze, że zarówno dzianiny, jak i tkaniny dzielą się w oparciu o rodzaj splotu. W przypadku tkanin mowa o 3 rodzajach splotu i jest to splot płócienny, gdzie za przykład można podać flanelę oraz szyfon. Oprócz tego powstaje splot skośny, czyli gabardyna i jeans oraz splot atlasowy, czyli satyna, która służy przede wszystkim do produkcji bluzek.
Z kolei, kiedy wziąć pod uwagę dzianinę, możemy wyróżnić dwa rodzaje splotów. Jednym z nich jest dzianina rządkowa, czyli dzianina ściągaczowa bądź dżersej czy dzianina kolumienkowa, jak na przykład tiul używany do produkcji spódnic.
Z czego składa się tkanina oraz dzianina?
Oba materiały mogą być naturalne, sztuczne oraz syntetyczne. Wśród naturalnych wymienia się roślinne, czyli bawełnę i len, a także zwierzęce, do których zalicza się wełnę kaszmir i jedwab. W kategorii włókien sztucznych występuje przede wszystkim celuloza, wiskoza, włókna bambusowe oraz tancel. Wśród włókien syntetycznych znamy na przykład poliester, poliamid, akryl i inne.
Jednakże takie nazwy jak bawełna, czy jedwab brzmią bardziej znajomo. Bawełna powstaje, dzięki zastosowaniu torebek nasiennych rośliny znanej jako bawełna. Cechuje ją miękkość, a do tego jest bardzo przyjemna w trakcie noszenia. Służy do szycia ubrań dla niemowląt, gdyż jest przewiewna oraz nie podrażnia wrażliwej skóry małych dzieci. Kiedy mamy do czynienia z czystą bawełną, gniecie się bardzo szybko, dlatego stosuje się dodatek elastanu bądź włókien sztucznych. Kiedy poddaje się ją zabiegom merceryzowania, ubrania zyskują bardzo atrakcyjny połysk.
Ubrania wykonane z jedwabiu to przede wszystkim produkty bardzo wysokiej jakości. Znamy je jako ubrania luksusowe, do wykonania których bardzo często używa się domieszki bawełny, wełny oraz tkanin syntetycznych. Do wykonania tego materiału stosuje się kokony jedwabnika morwowego bądź dębowego.
W szafach większości z nas znajdują się ubrania wykonane z lnu. Sprawdzą się przede wszystkim latem, gdyż oprócz tego, że są przewiewne, to zapewniają uczucie chłodu. Aby stworzyć len potrzeba wyhodować roślinę, którą znamy jako len zwyczajny. W większości ubrań, które można nabyć, len występuje w połączeniu z innymi włóknami, dzięki czemu ubrania nie gniotą się i cały czas prezentują się naprawdę atrakcyjnie. Na wstępie wspomniano, że ubrania z lnu cieszą się największą popularnością latem, jednakże, kiedy zastosuje się grubszy materiał można je nosić o każdej porze roku.